Musí dieťatko ukazovať prštekom?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

máme 13-mesačného synčeka, ktorý je veľmi šibalský a šikovný. Vie dať ťap ťap, papá, baran baran buc. Vie dať ťapku a serus. Taktiež vie, že nabíjačka patrí do zástrčky, nosí smeti do koša. Vie, že ponožka a topánočky sa dávajú na nôžky. Rozpráva mama, baba, tata, jéééj. Opakuje po nás množstvo činnosti a krúti hlávkou nie nie. Reaguje na meno. Chodí popri nábytku ako šíp. Je však opatrnný na to, aby sa pustil sám.

Problém je, že neukazuje prštekom. Ukazuje iba rukou. Vie si ukázať, keď chce niečo zo stola. Keď sa opýtam, kde máš autíčko, kde je babka, mamka a podobne, tak ukáže - vystrie rúčku a ukáže.

Opýtala som sa na to našej pediatričky. Tá ma hneď zahriakla, že za svoju prax v ambulancii a ani v rodine neriešila ukazovanie prstom. Vraj to nečítala v žiadnej literatúre. Ukončila to tým, že či neviem, že ukazovať prštekom je neslušné.

Musí dieťatko ukazovať prštekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite na ukazovanie prštekom príde. Jeho ostatný psychomotorický vývoj mi príde úplne v poriadku, takže by som sa tým "nestresovala" - ukazovať ukazuje, prteky ešte zapojí.

Skúste veľa ukazovať v knižkách na konkrétne predmety.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas