O aký problém môže ísť, keď trojmesačné bábätko neustále plače?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom častého plaču mojej trojmesačnej dcéry. Trvá to asi od jej 2 týždňov. Veľmi často plače a mám pocit, že bezdôvodne (najedená, vyprázdnená).

Vsetci z okolia mi hovoria, že to nie je v poriadku a mám to riešiť.

Mám pocit, že dcérka má problém s kolikami. Veľmi často kope pri plači a rozčuľuje sa. Vykaká sa (dávam jej aj Sab Simplex, občas dopomôžem rektálnou rúrkou). Myslím si, že má aj reflux. Po jedení často vyvracia. Dojčím ju a občas dokŕmim Nutrilonom, aby som mala istotu, že nie je hladná.

Doktorovi som o tom povedala a jeho odpoveď, že pokiaľ priberá, tak nemám to riešiť. Sú dni, kedy nevracia vôbec.

Som zúfalá aj s manželom, lebo neviem niekedy ako ďalej. Dcéra plače 30 - 45 minút a je až fialová. Toto sa opakuje 5 -7x za deň.

O aký problém môže ísť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že ide o koliky, ktoré postupne prejdú. Treba dávať probiotiká BioaGaia (nie iný druh. BioGaia obsahuje kmeň ktorý jediný pomáha pri kolikách).

Ťažko sa iba z týchto info hodnotí ale ja by som ju nedokrmovala UM. Radšej by som častejšie dojčila..

To, že grcká po jedle je bežné, a môže súvisieť aj s prekŕmením. Ak grcká 30 minút po jedle to je skôr reflux. Treba ju dať po každom kŕmení poriadne odgrgnúť, nenatriasať, dávať spať do vyvýšenej polohy.

Každopádne však stav musíte komunikovať s OL, Ktorý dieťatko pozná, vyšetrí. Ak zhodnotí že nič nenaznačuje patologický stav, tak treba iba počkať kým sa stav nezlepší. Najčastejšie okolo 3. - 4. mesiaca.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas