Prečo má 22 mesačný syn odpor k jedlu?

Zodpovedané
9. sep 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 22 mesačného syna, ktorý po roku prestal jesť varené jedlo, pečivo s nátierkou, ovocie, zeleninu. Dovtedy mi pekne všetko spapal, ale ako mu začali ísť zúbky, tak mi prestal jesť. Zje len suché pečivo, piškóty a umelé mlieko.

Boli sme už aj u svojho pediatra a ten povedal, že to je len také obdobie. No mne sa to zdá už dlho.

Ako sa naučí jesť sám s lyžičkou a vidličkou, keď nič nechce?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

súhlasím s pediatrom, že je to prechodné obdobie. Nepíšete síce aké je dlhé, ale deti medzi 1. a 3. rokom života majú často takéto obdobia, kedy mamičkám odmietajú jedlo, už vôbec nie zaraďovanie nových jedál.

Treba mu ponúkať jedlo, ktoré papával predtým s chuťou. Dôležité je, či prospieva - t.j. či sa normálne hrá, napreduje psychomotoricky, či nechudne, nie je zvýšene unavený alebo biely. V tom prípade, by bolo potrebné vyšetrenie krvného obrazu a s-Fe, prípadne aj vit. B12, vit. D.

Umelého mlieka by mal maximálne do 500 ml denne, lebo ak bude piť viac, tak Vám určite nebude papať iné pokrmy.

Piškóty by som mu nedávala vôbec. Treba mu dávať jedlo na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Musí pochopiť, že medzi týmito jedlami nedostane nič - piškótky, uhorku ani mlieko, a teda, že sa musí napapať v týchto obdobiach.

Niekedy je to na dlhé lakte, ale určite sa to zlepší!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas