Prečo má 7 mesačná dcéra riedku stolicu?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

máme 7 mesačnú dcérku a pred mesiacom sme prešli na francúzske mlieko 2. Od dvoch týždňov sme dávali francúzske mlieko 1 a nemali sme žiadny problém.

Od 5. mesiace mi pediater poradil, aby sme začali prikrmovať. Nezdá sa mi jej stolica. Buď ju mám stále riedku, alebo zelenohnedú, resp. žltú.

Má to z mlieka?

Keď som jej začala podávať príkrmy, tak mala normálnu stolicu. Mamina mi hovorí, že to môžu byť aj zúbky. Prvé predné dva zúbky má do polky vonku.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

celkom nerozumiem. Najprv píšete, že po pridaní príkrmov od 5. mesiaca a že sa Vám nezdá jej stolica, potom píšete že keď ste podali príkrmy tak mala normálnu stolicu. Že mamina Vám vraví že to môžu byť zúbky - takže tá stolica je taká teraz?

Tak si z toho nejako neviem utvoriť obraz, že vlastne aká je tá stolica, do kedy, či sa po príkrmoch zlepšila alebo zhoršila.

Prechodom na príkrmy sa stolica vždy mení. Zafarbenie ovplyvňuje napríklad aj strava, ktorú dieťatku dávame, konzistencia redšia môže taktiež súvisieť s pridávaním príkrmov. Zažívací trakt "si zvyká" na nové potraviny, alebo naopak detičky zvyknú trápiť zápchy.

Každopádne ak v stolici nie sú natrávené zvyšky jedla, krv, netrpí bolesťami bruška, veľkou plynatosťou, nevracia po jedle, priberá na váhe, tak stav nehodnotím ako možný chorobný.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas