Prejavuje môj štvormesačný syn známky autizmu?

Zodpovedané
3. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom znakov autizmu u štvormesačného dieťaťa. Keď je bábätko hladné, alebo unavené, tak má nervy. Ani pusu mu nemôžem dať, lebo kričí a trasie rukami. Lakte sú na zemi. Ako keby bol nervózny.

Keď je na chrbte, tak sa trasie rukami a kope nohami, pozerá sa hore do záklonu, ale pritom sa raduje. Usmieva sa. Čítala som, že pri zdvihnutí z chrbta do sedu autisti nedvíhajú hlavu. A syn ju nedvíha.

Očný kontakt má, neustále sa na mňa pozerá a usmieva sa. Aj keď ja nie. Vyhľadáva môj úsmev. Neblaboce veľa. Na ľudí sa usmieva. Niekedy sa aj smeje, ale nie tak zo žalúdka ako dospeli.

Mam zbystrieť pozornosť, alebo toto je v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec mi toto nepripadá ako známka autizmu. To, že má nervy keď je hladný a búcha rukami a trasie je úplne normálne. Dajte mu rýchlo jesť 🙂

Očný kontakt je v tomto veku jediný ukazovateľ, aj keď tomto veku je v podstate nemožné diagnostikovať autizmus, ale práve očný kontakt je takým prvým ukazovateľom. Ak vyslovene vyhľadáva Váš očný kontakt a usmieva sa na Vás, nemyslím si, že by mohlo ísť o toto ochorenie.

Do sedu ho nedvíhajte, to je práca lekára. Ak dieťatko nedvíha hlávku je to známka hypotónie, s autizmom to nemá nič. Avšak niekedy detičky nie sú hypotonické a hlávku nedržia - hodnotí sa celkový psychomotorický vývin u lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas