Ročný syn odmieta kŕmenie. Čo máme robiť?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

mám ročného syna, ktorý bol donedávna kojený. Postupne prestal mať potrebu popri príkrmoch. Odstavil sa prakticky sám. S papaním príkrmov problém nemal. Začínali sme klasicky v 5. mesiaci prvými lyžičkami, to bolo ešte v poriadku. Postupne začal papať kúsky a zapáčilo sa mu jesť samému rúčkami.

Popri príkrmoch som mu však neskôr chcela začať dávať polievky a kaše, no nedá sa. Trvá to už asi 3 mesiace. Syn odmieta, aby som ho kŕmila lyžičkou. Keď už tak on sám. Najprv som sa tešila aké mám šikovné dieťa, no teraz už neviem ako ďalej.

Aj keď mu dávam niečo do ruky na jedenie, tak mu to nesmiem dať do úst ani do ruky. Musím si to ja položiť na dlaň, alebo jemu na stolík a on si sám musí zobrať.

Pri jeho jedení s lyžičkou som sa už zmierila s neporiadkom, no môžem mu dávať len tuhšie kaše, ktoré ako tak sám zvládne nabrať na lyžičku a dať sám do úst, aby sa vôbec najedol.

Pri polievke by to nebolo možné, lebo by polievka bola všade len nie v ústach. Snažíme sa každý deň, či už jogurty, alebo polievky mu ponúkať lyžičkou, no on vrieska a vytáča sa. Na verejnosti sa o to a i radšej už nepokúšam. Hádže so všetkým od zlosti okolo seba.

Skúšali sme mu už dať jednu lyžičku do ruky nech si s ňou sám naberá a popritom sme mu chceli my dávať druhou lyžičkou no tiež neúspešne.
Skúšali sme mu kúpiť tie hračky na stolík, aby sa zabavil popritom a my ho nakŕmili - tiež neúspešne.

Aj televízor s rozprávkami sme mu už zapli no nie. Ukazujeme mu s mužom na sebe, že sa kŕmime a robíme divadielka, že ham. No on proste nedovolí, aby sme ho kŕmili.

Viete mi poradiť?

Som už zúfala mu stále všetko dávať len v kúskoch alebo v tuhšej podobe. Nemôžem mu robiť omáčky a ani prívarky. Jedine, že ich dám asi do fľaše a bude ich piť. Fľašku a poháre inak prijíma v pohode, keď pije napr. čaj, vodu.

Kde robíme chybu?

On neodmieta lyžičku ako takú, ale odmieta kŕmenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že si zúfate. Máte dieťatko so svojou hlavou, individualitou a postavil si hlavu, že on sám.

Ťažko dávať rady, ja som také dieťa nemala, takže rada odo mňa znie trpezlivo skúšať, a dávať mu stravu v takej forme v akej ju toleruje.

To, že neje polievky ako také nie je problém, ak kúsky mäska a zeleninky spapká bez toho aby museli byť zmixované, tak dostáva to, čo by mal v polievočke. Konzistencia ako také je nepodstatná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas