Sú vracajúce sa horúčky u 2-ročnej dcéry prejavom Covidu-19?

Zodpovedané
18. okt 2022

Dobrý deň,

doma máme všetci Covid-19. Sme v poriadku, len dvojročnej dcére sa stále vracajú vysoké teploty do 39,5°C. Prvé horúčky u nej nastúpili v nedeľu, trvali do utorka, potom bola deň bez teploty a opäť 39,5°C. Teplotu znižujem Nurofenom, prípadne jej dávam zábaly. Teplota klesla, už bola deň a pol bez teploty a zase jej počas noci do rána vystúpila na 39°C.

Okrem toho trochu soplí. Podávala som jej Sinupret, teraz Solmucol a podľa potreby jej sople odsávam. Kašle, len keď si potrebuje odkašlať zatekajúce hlieny. Dávam jej aj vitamíny C a D, Probiofix imun a Glukan Acut. Niekoľko dní nič neje, vypije len trochu materského mlieka, alebo si dá tri suché cestoviny. Pitný režim sa snažím dodržiavať. Pediatrička nás vidieť nechce, odkázala nás na infekčné oddelenie v nemocnici. Tam sa obávam ísť, aby nenachytala ešte niečo ďalšie.

Sú tieto vracajúce sa horúčky prejavom Covidu-19, alebo to už bude niečo iné?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o Covid-19, ale aj o to, že na terén "oslabený Covidom-19" nasadla baktéria, ktorú má aj normálne dcérka v hrdielku. Ak Vás lekárka odmieta vyšetriť, skúsila by som kúpiť domáci CRP test a spraviť ho. Pokiaľ bude negatívny, ide o Covid-19 a horúčky môžu trvať aj týždeň. Ak je dostatočne hydratovaná, stav zvládnete doma.

Dávka Nurofenu - váha dcérky delené 2. Môžete tak podávať 3x denne. Ak mi napíšete hmotnosť, tak Vám napíšem aj presné dávky Nurofenu a Paralenu. Treba dávať totižto tie vyššie, lebo pri Covide-19 dochádza bežne k tomu, že dieťa nereaguje na nižšie dávky lieky proti teplote a môže mať napr. aj febrilné kŕče.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas