Z čoho môže mať 5 ročná dcérka výsyp na hrudníku?

Zodpovedané
3. dec 2021

Dobrý deň,

5 ročnej dcérke sa objavil drobný výsyp na hrudníku. Včera trochu kýchala a mala slabý soplík.

Môže ísť o reakciu na virózu?

Už v minulosti sa jej 2x podobný výsyp objavil a lekár povedal, že môže ísť o atopický ekzém. Tentokrát nič nové v strave nemala, žiadna zmena kozmetiky, ani do škôlky nechodí.

Ešte by som sa chcela opýtať na užívanie Aceroly v práškovej forme ako náhrada vitamínu C?

Je to vhodné?

Môže byť výsyp reakcia na Acerolu?

Včera som jej ju dala prvýkrát.

Ďakujem

Dobrý deň,

atopický ekzém a výsyp sú dve veľmi veľmi odlišné diagnózy a ťažko ich je zameniť. Drobný výsyp pri akútnom ochorení dýchacích ciest môže byť ako parainfekčný výsyp /teda výsyp pri ochorení/ a nič by som neordinovala.

Čo sa týka Acerola - musela som googliť. Nepoznám to. Ak ste ju podali včera 1x a dnes je výsyp, tak by mohla byť súvislosť a nateraz ho nedávajte.

Užívanie vitamínu C aj tak neskracuje trvanie ochorenia ak sa podáva počas ochorenia. Má význam iba ak sa dáva dlhodobo preventívne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas