Zmenší sa nosná mandľa po spreji do nosa?

Zodpovedané
28. jan 2022

Dobrý deň,

moja 5,5 ročná dcéra nastúpila od septembra do škôlky. Od tohto času začala byť často chorá. Najskôr mávala len obyčajné soplíky. Potom zápal priedušiek, zápal pľúc, dlhotrvajúci kašeľ. Pred dvomi týždňami mala virózu s kašľom a teplotami.

Boli sme na pneumológii a všetko ok. Na ORL doktor zistil väčšiu nosnú mandľu (adenoidné vegetácie 1/2 choany.) Pán doktor viac menej hovoril len o možnosti nosnú mandľu vybrať, avšak naša periatrička aj pneumologička mi poradili, aby som jej to nedala vyberať.

Doktor predpísal nosný sprej Nasonex, ktorý dávam dcérke večer pred spaním. Nie vždy v noci chrapká.

Je možné, že po spreji do nosa sa jej mandľa zmenší?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, preto sa v prvej voľbe skúšajú kst spreje do nosa lebo u niektorých detičiek spôsobia, že sa mandľa zmenší, problémy ustanú a tým pádom nemusí prísť k operácii. U niektorých detí to však "nezafunguje" a tam sa operácii vyhnúť nedá. Stav už posúdi ORL lekár podľa nálezu po liečbe.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas