Aké výhody a nevýhody má vyšetrenie a diagnostika ADHD?

Zodpovedané
6. apr 2023

Dobrý deň,

mám 8-ročného syna, ktorý mal vždy svoju hlavu, svoje nálady a chvíľku neposedel. Vychovávali sme ho ako dieťa, ktoré je proste živšie a má zdedenú komplikovanú povahu. Postupne však nadobúdam dojem, že by mohol byť ADHD dieťaťom.

Pred pár dňami ma prekvapil muž, keď vyslovil podobný názor. Čítanie článkov o deťoch s ADHD nám pripadá ako články o našej domácnosti a synovi. Snažíme sa hľadať spôsob výchovy, ktorý by bol pre syna čo najlepší.

Teraz stojíme pred dilemou, či budeme čítať zisťovať a vychovávať ho sami ako budeme vedieť, alebo podstúpime s ním diagnostiku. Hlavne možno kvôli škole. Aby sme vedeli vysvetliť učiteľom jeho správanie a zmeny záujmu. Zároveň by sme však neradi dali dieťaťu "nálepku".

Aké výhody a nevýhody môže mať vyšetrenie a diagnostika?

Koľko sedení zaberie?

Aký vplyv môže mať výsledok hlavne na život dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

ADHD je neurovývinové ochorenie, ktoré je typické impulzivitou, hyperaktivitou a nepozornosťou. V detstve a mladosti má dosť veľký vplyv na prežívanie človeka doma alebo v škole. Môže mať tiež veľký dosah na jeho školskú úspešnosť. Odporúčali by sme Vám, aby ste v prípade podozrenia navštívili odborníkov. Nevnímajte to ako nálepku. Ide o fyzické ochorenie, ku ktorému by sa mohli v prípade neriešenia pridružiť aj ďalšie diagnózy.

Diagnózu potvrdzuje neurológ na základe výsledkov EEG. K nemu Vás vysiela obvodná lekárka pre deti a dorast v prípade, že má podozrenie. Alebo psychológ z centra poradenstva a prevencie. Tí si môžu ešte okrem rozhovoru s Vami vyžiadať aj správu zo školy o jeho správaní počas vyučovania.

Či už trpí, či netrpí týmto ochorením, tak oceňujeme Váš prístup k riešeniu, pretože bez toho, aby ste poznali všetky informácie, by bolo náročné sa mu správne venovať. Ak má ADHD a odborníci mu diagnózu potvrdia, môže mu to do budúcnosti len pomôcť. Okrem pečiatky, získate najmä odporúčania ako s ním pracovať doma i v škole, aby sa prejavy zmenšili a on mohol naplniť svoj potenciál.

Na konkrétnejšie rady by sme potrebovali viac informácií o jeho správaní. Ak máte ešte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať cez FB alebo IG.

Prajeme príjemné veľkonočné sviatky.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.