Znamená slabší očný kontakt a pomalosť 10-mesačnej dcérky poruchu autistického spektra?

Zodpovedané
21. máj 2024

Dobrý deň,

dcéra má 10 mesiacov a od narodenia má slabší očný kontakt. Má veľmi zvláštne pohyby ručičkami. Neurologička napísala, že má hyperkinézu rúk. Otvára a zatvára dlane, krúti nimi. Robí to hlavne vtedy, keď sa nudí (v autosedačke alebo pri papaní). Keď sa teší, strašne trepe rukami.

Motorický je pomalšia, až teraz sa posadila a začala štvornožkovať.

Okrem týchto vecí je veľmi šikovná, ukazuje, zamáva, tlieska, pozná svoje hračky a veľa predmetov. Vie ukázať, kde má hlavičku, brucho, nohy. Rozumie rozkazom ako podaj mi to, daj do krabice. Na meno väčšinou reaguje.

Znamenajú tie divné pohyby nejakú diagnózu?

Môžu zmiznúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Porucha autistického spektra sa dá spoľahlivo diagnostikovať najskôr v troch rokoch, no prejavy musia byť naozaj výrazné a často sprevádzané aj inými ochoreniami alebo znevýhodneniami.

Prejavy, ktoré popisujete, ešte nemusia znamenať, že u dcérky ide o poruchu autistického spektra (PAS). A zatiaľ to ani na PAS nevyzerá, nakoľko podľa Vášho popisuje je dcérka šikovná, komunikatívna a zvláda veľa vecí. Môžete však situáciu sledovať. Ak sa Vám niečo nebude zdať v poriadku a budete si všímať, že pribúdajú rôzne špecifické prejavy v správaní, kľudne si to zapíšte. Pomôže to pri prípadnej neskoršej diagnostike.

V prípade, že sa to bude časom stupňovať, kontaktujte svojho pediatra. Môžete tiež navštíviť centrum včasnej intervencie v okolí Vášho bydliska. Teraz sa však nenechajte ovládnuť strachom, ktorý by Vás mohol pripraviť o pokojné prežitie jedného z najkrajších období medzi matkou a dieťaťom.

S prianím príjemného zvyšku dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.