Ako dlho môže byť dieťa v škôlke, keď je rodič na predĺženom rodičovskom do 6 rokov dieťaťa?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Ako dlho môže byť dieťa v škôlke, keď je rodič na predĺženom rodičovskom do 6 rokov dieťaťa?

Je tam rozdiel v dĺžke pobytu v škôlke pri platenej a neplatenej verzii?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počas poberania predĺženého rodičovského príspevku dieťa môže byť v škôlke viac ako 4 hodiny.

Ak budete čerpať neplatenú rodičovskú dovolenku, resp. počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka