Ako neprísť o daňový bonus, ak by manžel nastúpil na materskú?

Zodpovedané
10. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom manželovho daňového bonusu na deti, pokiaľ by bol na materskej. Zamestnaný je dlho, DB vyplácaný mesačne. Viem že nárok si môže uplatniť v ročnom zúčtovaní u zamestnávateľa, ale zároveň, nakoľko odpracuje v roku 2024 len pol roka (1.1.-1.7.) , kde dostane na prvé dieťa ešte bežne DB 140 EUR/mesačne.

2.7.2024 by nastúpil na MD (tam už nárok nebude za 1 deň?), v auguste sa narodí druhé dieťa a vznikne nárok na ďalší DB. Rozmýšľam správne, ak si stačí prerátať hrubú mzdu za celý rok (za 6 mesiacov) a vypočítať čiastkový základ dane (HM cca 1100 EUR/mes, ČZD mesačne cca 970€) a z neho 20% (júl - kým bude 1 dieťa) a od augusta 27% (keď už budú dve)?

Nechceli by sme zbytočne prísť o daňový bonus, ak by manžel na MD nastúpil, tak prerátavam všelijako.

Ďakujem

Dobrý deň,

daňový bonus sa počíta podľa zdaniteľného príjmu, nie na dni.

Pri ČZD 970 EUR/mes za 6 mesiacov je 5820 EUR. Ak by už viac by už neodrobil, výpočet:
5820/12*7*20% = 679 EUR.
5820/12*5*27% = 654,50 EUR.
celoročný nárok na DB 679+654,50 = 1333,75 EUR mínus vyplatený DB v zamestnaní.

S prianím pekného dňa,
Lenka