Ako po novom funguje otcovská dovolenka?

Zodpovedané
9. aug 2023

Dobrý deň,

nie je mi jasné nové nastavenie otcovskej dovolenky. Zákonník práce uvádza, že otcovská dovolenka má napríklad 28 týždňov a za jej čerpanie nie je možné krátiť zamestnancovi dovolenku. Môj manžel, teda otec 2,5-ročného dieťaťa v januári požiadal o materskú dávku, ktorá mu bola priznaná na obdobie 28 týždňov, resp. do veku 3 rokov dieťaťa. Nikde však nie je uvedené na akej dovolenke vlastne bol. Priznaný bol nárok na materskú dávku, zamestnávateľ dovolenku krátil.

Články na internete považujú za otcovskú dovolenku 2 týždne v šestonedelí, resp. otcovská dovolenka sa týka len starostlivosti o novorodenca. Zákon to však takto explicitne neuvádza.

Ako to vlastne je?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel bol na rodičovskej dovolenke, nakoľko materské poberá už na staršie dieťa.

Doba počas rodičovskej dovolenky sa nepovažuje za výkon práce, preto dovolenka za tieto dni sa môže zamestnancovi krátiť aj napriek tomu, že za dané obdobie poberá materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka