Ako podať daňové priznanie, keď som predala časť nehnuteľnosti?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

v roku 2020 som zdedila darovacou zmluvou RD s pozemkom. Rodinný dom s časťou pozemku by som chcela tento rok predať. Znalecký posudok bol tento rok vypracovaný na 100 000 eur. Predať ho chcem za nižšiu cenu - cca 80 000 eur.

Bude sa na mňa vzťahovať podmienka zaplatenia dane?

Posudok z doby darovania vypracovaný nebol. Máme iba tohtoročný.

RD som zdedila darovacou zmluvou od otca, ten darovacou zmluvou od svojej matky. Tá ho zdedila po manželovej smrti (ktorý ho vlastnil celý život).

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

k predaju dôjde do päť rokov od jeho nadobudnutia, tak to znamená, že nie je splnená podmienka oslobodenia. Uvedený príjem podlieha zdaneniu.

Ak darca v čase darovania spĺňal podmienky oslobodenia (pozemok s RD vlastnil viac ako päť rokov), ako výdavok pri príjme z predaja uvedeného pozemku si môžete uplatniť cenu zistenú na základe znaleckého posudku v čase darovania. Ak je táto cena vyššia, tak ju uvediete len do výšky príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka