Ako sa mi bude počítať materské, keď som od 1.1.2023 zamestnaná v novej práci?

Zodpovedané
18. júl 2023

Dobrý deň,

termín pôrodu mám 26.1.2024. Od 1.1.2023 som zamestnaná v novej práci, od septembra 2023 plánujem íst na PN.

Bude sa mi materské počítať z PN, alebo aj počas PN sa to ráta z hrubého platu zo zamestnania, kde som nastúpila 1.1.2023?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

Ak na materskú nastúpite v 12/2023, rozhodujúce obdobie bude 1.1.2023 po 30.11.2023. Pri výpočte denného vymeriavacieho základu sa z počtu dní rozhodujúceho obdobia vylúčia dni, za ktoré nie je povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie = vo Vašom prípade PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka