Ako zmanažovať prechod z úradu práce na materskú?

Zodpovedané
17. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a chcem žiadať o materské - som v ochrannej lehote.

Ako zmanažovať prechod z úradu práce na materskú?

Kedy by som sa mala dať vyradiť z evidencie nezamestnaných?

Malo by to byť ku dnu požiadania o materskú alebo po pôrode?

Neurobí to Sociálna poisťovňa automaticky?

Môže mať vplyv na priznanie materského to, že som momentálne evidovaná na úrade práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak spĺňate podmienky na priznanie materskej, evidencia na ÚPSVaR nebude mať vplyv na materskú.

Ak ale poberáte dávku v nezamestnanosti, poistenec nemá nárok na dávku v nezamestnanosti za dni, počas ktorých dostáva dávky nemocenské, ošetrovné, materské. Vtedy je potrebné oznámiť nástup na materskú.

§36 Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie
(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom:
h) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije.

Informujte sa priamo na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka