Aký je postup pri výpovedi počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

na rodičovskej dovolenke som reťazovo s druhým synom, ktorý bude mať v apríli 2 roky. Spolu som doma už 3 roky. Stále mám platnú pracovnú zmluvu. Počas čerpania RD moje miesto zaniklo, hľadám si teda novú prácu a chcela by som nastúpiť skôr.

Keď podám výpoveď počas RD, ako to bude so zostatkovou dovolenkou?

Preplatia mi ju?

Výpoveď môžem dostať aj dohodou alebo 2-mesačnú?

Ak by som ostala na RD až do ukončenia 3 rokov a dali by mi potom výpoveď, mám nárok na odstupné?

Pokiaľ nastúpim do nového zamestnania skôr, tak rodičovský mi ostáva?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že akou formou sa Vám skončí pracovný pomer.

Zákonník práce - §76 Odstupné
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť,
  • zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce,
  • zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným,
  • ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom,
  • ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak však výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká. Výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak. Ak nebudete čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

Počas poberania rodičovského príspevku môžete pracovať neobmedzene, neprídete oň.

S prianím pekného dňa,
Lenka