Aký postup mám zvoliť, aby mi vyšla najvyššia podpora po druhej materskej?

Zodpovedané
20. jan 2024

Dobrý deň,

od roku 2020 som na materskej dovolenke. Následne som poberala rodičovský príspevok do 3 rokov veku dieťaťa. Hneď na to som išla opäť na materskú s druhým dieťaťom od septembra 2023. Som stále zamestnaná a trvá mi pracovný pomer.

Po materskej, ktorá trvá cca do mája 2024 by som chcela ukončiť pracovný pomer, prihlásiť sa na úrad práce a požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Aký postup mám zvoliť, aby mi vyšla najvyššia podpora?

Mám ísť do zamestnania na jeden deň hneď po ukončení materskej, alebo si vyčerpať dovolenku aspoň jeden deň?

Z akého obdobia sa mi bude počítať podpora?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak pôjdete na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. budete čerpať dovolenku), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných dní dovolenky.

Odporúčam Vám čerpať dovolenku, aspoň deň dva. Ostatné dni by Vám preplatili a mohol by sa navýšiť takto aj vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti (ak by s tým zamestnávateľ súhlasil), aby sa Vám aktivovalo nemocenské poistenie po RD. Mohlo by sa Vám to zísť ak plánujete ďalšie tehotenstvo.

Maximálny VZ sa môže krátiť, nakoľko neodpracujete resp. nebudete čerpať dovolenku celý mesiac, iba časť z neho. Či vyjde maximálna podpora, k tomu sa nevyjadrím, môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke, (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol za tie čerpané a preplatené dni dovolenky s prihliadnutím na krátenie maximálneho VZ.

S prianím pekného dňa,
Lenka