Bude aj mne vychádzať vyššia podpora po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
9. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD, syn bude mať 20.1.2024 3 roky. Do starej práce sa už nevrátim a chcem ísť na podporu v prípade, ak sa mi nepodarí nájsť si nové zamestnanie.

Počas RD som mala 2 dohody o vykonaní práce - v inú dobu. Jedna bola u zamestnávateľa v pôvodnej práci (plat som mala v obidvoch prípadoch nižší ako pred MD).

Platilo by aj u mňa, že ak by som ukončila skôr RD, vzala si dovolenku 1-2 dni a zvyšok by som si dala preplatiť, tak by mi mohla výjsť plná podpora?

V práci mi navrhujú aj to, že by som po ukončení RD (v riadnom termíne) vyčerpala celú dovolenku a až potom by sme ukončili pracovný pomer. Momentálne neviem koľko mám dovolenky, lebo pred nástupom na MD som bola PN a odchádzala som s vyčerpanou dovolenkou.

Čo je pre mňa v tomto prípade výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí.

1. Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu = čerpali dovolenku, preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň by ste mali dohodu, ak by bolo z nej odvázané poistenie v nezamestnanosti, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia kvôli dohodám.

2. Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky, tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. To znamená, ak by Vám len preplatili nevyčerapnú dovolenku a odstupné bez čerpania dovolenky = nebol by vymeriavací základ pre platenia odvodov do SP. V tomto prípade bude záležať od toho, že koľko ste zarábali pred materskou. Ak by ste mali popritom spomínaný iný pracovný pomer, dohodu, tak najprv sa určí vymeriavací základ z iného pracovného pomeru, dohody. Ak bude nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

Pre Vás, ak boli dohody počas posledných 2 rokov, boli s poistením v nezamestnanosti a v nízkej čiastke, by bolo vhodnejšiou verziou nemať z pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, žiaden vymeriavací základ a postupovali by podľa bodu 2. Teda nečerpať dovolenku vôbec, iba ju mať preplatenú ku dňu ukončenia pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka