Bude mi ďalšie materské priznané aj po poberaní dávky v nezamestnanosti?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

rád by som sa informoval ohľadom mojej situácie. Do konca marca 2024 som na materskej dovolenke (ako otec) s prvým dieťaťom. Po ukončení materskej mi skončí pracovná zmluva so súčasným zamestnávateľom.

Na jeseň 2024 mi začne nová pracovná zmluva u nového zamestnávateľa. V medzičase sa budem hlásiť na úrad práce a keďže spĺňam podmienky, mal by som čerpať dávku v nezamestnanosti. U druhého zamestnávateľa, neskôr v tomto roku, by som si chcel uplatniť materskú dovolenku na druhé dieťa.

Je možné, aby mi bolo ďalšie materské priznané aj po poberaní dávky v nezamestnanosti?

Materské sa bude rátať od nového zamestnávateľa, alebo si môžem vybrať predchádzajúceho?

Čo sa oplatí viac?

Terajšie materské mi vyšlo maximálne.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie, z ktorého by sa vypočítalo materské u nového zamestnávateľa by nastalo iba v prípade, ak by platil nový zamestnávateľ na nemocenské poistenie viac ako 90 dní = bez PN, OČR.

Ak by sa v novom zamestnaní poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak sa u predchádzajúceho zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, alebo žiadny predchádzajúci zamestnávateľ nebol, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Záleží kedy by ste nastúpili na materskú, aké odvody sa budú platiť u nového zamestnávateľa a takisto treba prepočítať dni nemocenského poistenia.

Za posledné dva roky pred podaním žiadosti musíte mať 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka