Bude nám doplatený bonus na deti?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

manžel si požiadal o ročné zúčtovanie vo svojej firme, kde pracuje. Ja si idem dávať robiť vo svojej, kde pracujem ja (ročné zúčtovanie). Od januára 2023 do septembra 2023 poberal daňový bonus na deti manžel. Nie každý mesiac mu vyšiel plný 280 EUR. Od októbra som bonus poberala ja a tiež mi jeden mesiac z troch nevyšiel plný, nakoľko som bola dva týždne na OČR.

Vieme si tieto peniaze dať nejako doplatiť?

Čítala som, že by si jeden z nás mal podať daňové priznanie. Priznám sa, v živote som to nerobila.

Ako sa podáva daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste obaja poberali daňový bonus, dá sa to poriešiť podaním DP u oboch.

Vy by ste podali daňové priznanie s douplatením DB za mesiace, kedy ste vy poberali. Manžel by podal tiež DP s douplatnením DB za mesiace, kedy ich poberal on. Takto by to mohlo byť, deti by sa medzi Vás nedelili, iba by by ste si podelili obdobie.

Ak už ale bolo zamestnancovi vykonané ročné zúčtovanie, potom k dodatočnému daňovému priznaniu priložíte ročné zúčtovanie s vyplnenou druhou stranou a rodný list dieťaťa.

Odporúčam si dať vypracovať DP účtovníčke, alebo postupovať podľa pokynov FS a vyplňiť DP typu A priamo na FS. Tlačivá sú pekne spracované, navedú Vás, oranžové podčiarknuté riadky dvojklikom sa prepočítajú, červenou podčiarknuté riadky sú chybné.:
https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eF...

S prianím pekného dňa,
Lenka