Budem mať nárok na materské z predchádzajúceho pracovného pomeru?

Zodpovedané
28. nov 2023

Dobrý deň,

od 16.1.2023 - 16.1.2024 mi trvá TPP na dobu určitú, ktorý zanikne uplynutím doby jedného roka. Termín nástupu na materskú mám predpokladaný 14.2.2023, čiže necelé 4 týždne pred materskou budem evidovaná na úrade práce.

Vzťahuje sa na tie 4 týždne na mňa ochranná lehota?

Budem mať nárok na materské z predchádzajúceho TPP?

Aký bude vymeriavací základ pre materské?

Ovplyvní výšku materského moja evidencia na úrade prace po dobu 4 týždňov?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty.

Dávka v nezamestnanosti neovplyvní výšku materskej. Tehotenské môžete poberať aj s inou dávkou zo SP. Ale počas materskej už nie je možné súbežne poberať aj dávku v nezamestnanosti.

Rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia k 16.01.2024. Nakoľko sa poistné na nemocenské poistenie platilo u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca trvania pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka