Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, keď ma nevezmú do novej práce?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončí k 31.3.2024 a od 8.3.2024 budem PN zo zdravotných dôvodov cca do konca apríla 2024. Potom by som sa chcela ísť nahlásiť na zdravotnú poisťovňu ako samoplatiteľ na cca 4 mesiace a potom by som už mala mať novú prácu.

Ak však takto nová práca padne, pôjdem na úrad práce a na podporu.

Budem mať na ňu nárok?

Neovplyvní ju to, že budem pár mesiacov predtým dobrovoľne nezamestnaná?

V práci, kde skončím som robila nepretržite 18 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. To by ste mali splniť aj keď medzitým by ste boli dobrovoľne nezamestnaná a nebude to mať ani vplyv na jej výpočet.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka