Budem mať nárok na tehotenské a materský príspevok?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

bola som zamestnaná od apríla 2022, výpoveď som dostala k 31.3.2023, takže podmienku 270 dní pre materskú mám splnenú. Chcem otehotnieť.

Ak od apríla pôjdem na úrad práce a v apríli - máji otehotniem, budem mať nárok na tehotenské a materskú?

V tom zamestnaní som mala dobrý príjem, čiže materská by mi vyšla pekne. Z toho dôvodu by som sa už nechcela zamestnať inde.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pokiaľ budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské a materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Nárok na tehotenské/materské budete mať aj vtedy, ak otehotniete do pol roka po zániku nemocenského poistenia, (ukončenie pracovného pomeru) = ochranná lehota.

S prianím pekného dňa,
Lenka