Budem mať nárok na vrátenie daní aj z PN?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

3.11.2023 mi skončila rodičovská dovolenka, následne som si čerpala 15 dní dovolenky do 28.11. a od 28.11. - 22.2.2024 som PN na rizikovom tehotenstve. Následne prejdem na materskú.

Budem mať nárok na vrátenie daní aj z PN, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa, alebo len z tých prvých 10 dní, ktoré vypláca zamestnával?

Príde mi ročné zúčtovanie daní automaticky, alebo si musím požiadať?

Ďakujem

A ešte mám jednu otázku, z čoho mi bude vyrátaná materská dovolenke, keď som si čerpala 15 dní minulý rok dovolenku a inak som bola na rodičovskej a PN. Môže byť menšia ako ťa predošlá?

Trvalý pomer mám na dobu neurčitú od roku 2018 a stále trvá.

Ďakujem

Dobrý deň,

z poberania PN sa dane nevracajú. Môže Vám vzniknúť preplatok ak z čerpanej dovolenky ste mali zrazenú preddavkovú daň.

O vykonanie ročného zúčtovania je potrebné požiadať zamestnávateľa do 15.2.2024.

Ak nastúpite na materskú v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023. Materská môže byť aj nižšia aj nemusí, záleží aký vymeriavací základ ste mali pri predchádzajúcej materskej a aký budete mať z roku 2023 (z čerpanej dovolenky).

S prianím pekného dňa,
Lenka