Čo všetko musím vybaviť, keď sa chystáme odísť na 4 roky do zahraničia?

Zodpovedané
7. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom povinností, ktoré ma čakajú. V máji ideme bývať na 3 - 4 roky do Bruselu. Mám aj 21-mesačného synčeka.

Keďže som ešte na rodičovskej dovolenke, mám niekde oznámiť, že ideme do zahraničia?

Som aj zamestnaná, keď teda syn bude mať 3 roky, podám výpoveď a požiadam niekde, aby mi predĺžili rodičovskú dovolenku na neplatenú?

Ako a kde treba ešte niečo nahlásiť, že idem na predĺženú dovolenku?

Nebudem musieť štátu platiť nič?

Viem, že pri predĺženej dovolenke môže syn chodiť do škôlky iba na 4 hodinyud.

Be aj toto treba niekde oznámiť na Slovensku?

Ako bude riešená zdravotná starostlivosť, ak tam ochorieme?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, resp. iba okrajovo.

Otázku prípadného ukončenia pracovného pomeru so zamestnávateľom môžete riešiť až v čase skončenia vašej rodičovskej dovolenky, aspoň mesiac pred ukončením RD a v tom prípade, ak sa rozhodnete do vášho zamestnania po RD už nevrátiť.

Ak by ste požiadali o neplatené voľno, nemusí zamestnávateľ túto Vašu žiadosť akceptovať.

Informácie o formulároch a povinnostiach nájdete v linku:
https://www.eures.sk/clanok_detail.php?id=308
https://www.upsvr.gov.sk/media/praca-v-zahranic...

S prianím pekného dňa,
Lenka