Dá sa navýšiť materská dávka a PN?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

prvé dieťa bude mať 3 roky v auguste. Druhé dieťa sa má narodiť začiatkom roka 2025. Momentálne som na doma na rodičovskom. Som na TPP, čiže čas do druhej materskej by som pokryla cez PN.

Je možné vylepšiť si PN tým, že si vezmem v práci jeden deň dovolenky a zvyšok si dám preplatiť a potom nastúpim na PN?

Je možné navýšiť si aj materskú, aby bola lepšia ako prvá?

Ďakujem

Dobrý deň,

PN si čerpaním dovolenky nenavýšite, tá sa bude počítať z predpokladaného príjmu. Rozhodujúce obdobie bude rok 2023, ak na PN nastúpite počas roka 2024.

Navýšenie materskej: Ak by ste za čerpanú dovolenku dosiahli vyšší vymeriavací základ ako bol vymeriavací základ pri výpočte materskej, tak vtedy by sa mohla navýšiť. Ale aj znížiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka