Dá sa spätne dobrovoľne nemocensky poistiť?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

od roku 2016 som bola nepretržite nemocensky poistená. 20.4.2020 som porodila a na materskej + rodičovskom som bola do 20.4.2023. Vtedy som dala aj výpoveď dohodou v práci. 21.4.2023 som nastúpila do novej práce, kde som bola do 7.5.2023 a 8.5.2023 som sa prihlásila na úrad práce. Chodí mi podpora.

Teraz som zistila, že som tehotná.

Mám nárok na materské a tehotenské?

Môžem poberať tehotenské a podporu naraz?

Dá sa spätne dobrovoľne nemocensky poistiť?

Budem mať nárok z tých 10 dní, ktoré som odrobila?

Bude sa do materskej zohľadňovať aj to, že do práce ešte od októbra do nástupu na materskej nastúpim?

Ďakujem

Dobrý deň,

dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, spätne nie.

Nárok na materské, tehotenské = záleží kedy Vám skončilo nemocenské poistenie u predchádzajúceho zamestnávateľa. Počas RD ste ho mali prerušené.

Ak ste pred skončením pracovného pomeru nečerpali napr. dovolenku, neodpracovali, tak nemocenské poistenie zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. A nebudete mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred nástupom na novú MD. Overte si situáciu aká nastala.

Ak by Vám nemocenské poistenie zaniklo dňom skončenia pracovného pomeru u zamestnávateľa, kde ste boli na RD a keďže sa poistné na nemocenské poistenie u novšieho zamestnávateľa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní (10 dní), tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného zamestnávateľa (2022), ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Určila by a z pravdepodobného.

Ak by ste sa zamestnali teraz u nového zamestnávateľa a ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

Prípadne do úvahy ešte pripadá dobrovoľné poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka