Je lepšie vyčerpať si deň dovolenky a ísť na úrad, alebo si hneď vyčerpať celú dovolenku?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

pred nástupom na materskú som si vyčerpala dovolenku. Popri rodičovskej dovolenke som znovu otehotnela a vznikla mi reťazová materská. O chvíľu mi končí rodičovský a od septembra pôjde aj druhé dieťa do škôlky. Mám 33 rokov.

Vznikol mi nárok na dovolenku?

Ak áno, tak na koľko dní?

Potrebujem zmeniť robotu kvôli dochádzaniu a času kvôli škôlke.

Bude lepšie vyčerpať 1 deň dovolenky a ísť na úrad, alebo vyčerpať celú dovolenku?

Teda ak mi nejaká vznikla.

Ďakujem

Dobrý deň,

počas oboch materských dovoleniek Vám mohol vzniknúť nárok na dovolenku. Za obdobie na rodičovskej dovolenke už nie. Bez presných dátumom nástupov na materské dovolenky a rodičovské dovolenky, možný nárok či možné krátenie dovolenky Vám neuvediem ani odhadom. Nemusela by som správne odhadnúť. Môžete napísať presné obdobia do ďalšej otázky.

Ak budete čerpať jeden - dva dni dovolenky pred ukončením pracovného pomeru a zvyšok Vám preplatia, so súhlasom zamestnávateľa, tak tá preplatená dovolenka navýši vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti. Môže sa Vám alikvótne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v danom mesiaci by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Ak by ste čerpali celú dovolenku, tak vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti by nemusel byť až tak vysoký ako pri preplatenej dovolenke (aj keď teoreticky by mohol byť pri vyššom príjme). Uvedené platí, ak by ste nemali počas RD žiadny iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka