Je lepšie zaplatiť DNP z iného ako minimálneho vymeriavacieho základu?

Zodpovedané
11. feb 2024

Dobrý deň,

podľa nižšie uvedeného by som na vyplácanie PN mala mať nárok.

Z akého VZ to bude rátané?

Ako ho vyrátam?

Čo sa berie do úvahy?

Je lepšie zaplatiť DNP z iného ako minimálneho VZ, ak by som chcela čo najvyššiu nemocenskú dávku pri PN?

Má to nejaký vplyv na výpočet nemocenskej dávky?

Berie sa v mojom prípade rok 2023?

Rodičovská od r.2021, pracovný pomer trval celý čas, podmienka 270 dní splnená.

Rok 2023 a 2024 prehľad:
1.1.2023 - 5.7.2023 rodičovská dovolenka.
6.7.2023 - 30.10.2023 zamestnanie tam, kde aj pred nástupom na materskú (118 dní).
1.11.2023 - súčasnosť = evidencia na ÚP a poberanie dávky v nezamestnanosti.
13. - 14.2.2024 - platenie nemocenského poistenia ako DNP (dobrovoľne nemocensky poistená osoba) z minimálneho vymeriavacieho základu (alebo je lepšie z nejakého iného vymeriavacieho základu).
15.2.2024 - plánovaná operácia a následne PN.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ chcete ísť na PN z DNP a dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR).

S prianím pekného dňa,
Lenka