Je pre mňa výhodnejšie platiť si nemocenské a byť bez práce?

Zodpovedané
14. jún 2023

Dobrý deň,

do apríla som pracovala vždy iba na dohodu a bolo za mňa platené nemocenské poistenie. Od apríla do polovice júna som pracovala na 4-hodinovú zmluvu. Prišla som však na to, že som tehotná až potom ako som prácu ukončila. Podľa mojich výpočtov som v 5. týždni.

Je pre mňa výhodnejšie platiť si teraz nemocenské sama a byť bez práce?

Je lepšie sa znovu niekde zamestnať a mať na páske max. 800 eur v hrubom?

Od pána Mihála som sa dočítala, že pokiaľ nemám prácu a budem si odteraz platiť zdravotnú a sociálne sama, tak dostanem na materskej viac.

Mám nárok na tehotenské, keďže som mala zmluvu iba 2 mesiace a povinnosť mať 270 dní hradené nemocenské spĺňam?

Ak áno, z čoho sa mi bude rátať tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

od apríla ste boli nemocensky poistená alebo do apríla? A ako dlho? Na otázku či splĺňate 270 dní nemocenského poistenia Vám neviem zodpovedať, nakoľko neuvádzate Vaše predchádzajúce nemocenské poistenia.

Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na materské je potrebné získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.
Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

S prianím pekného dňa,
Lenka