Musí živnostník v daňovom priznaní priznať vysokú výhru?

Zodpovedané
13. máj 2024

Dobrý deň,

som živnostníčka a pravidelne podávam tiket s jedným stĺpcom, čiže nie nejaký hazard. Viem, že výhra je vyplatená už zdanená. Zaujíma ma však iná vec.

V prípade vysokej výhry, musí ju živnostník tiež uviesť v daňovom priznaní?

Sú mu z nej vyrátané a platí odvody do poisťovní?

Ďakujem

Dobrý deň,

výhry sú od dane oslobodené len do výšky 350 EUR za každú výhru, pričom za základ dane sa považuje len príjem prevyšujúci 350 EUR. Podliehajú dani vo výške 19% a vzťahuje sa na ne aj povinnosť platenia zdravotných odvodov. Podáva sa daňové priznanie, kde sa prevyšujúci príjem uvedie.

Výhry v lotériách, stávkach a iných podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia sú od dane z príjmov oslobodené v plnej výške.

Pokiaľ by ste už mali zdanenú výhru, tak je to už vysporiadané a neuvádza sa v DP.

https://podpora.financnasprava.sk/930979-Zdanen...
https://podpora.financnasprava.sk/108578-Zdanen...

S prianím pekného dňa,
Lenka