Je výhodnejšie, ak budem poberať daňový bonus na všetky 3 deti?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

máme 3 deti a doteraz poberal daňový bonus na všetky manžel. Jedno dieťa som si dala na seba od 2023. Jeden známy nám poradil, že si mám dať na seba všetky 3 deti. Tým, že mám hrubú mzdu 880 eur, tak nebudem mať maximálny bonus (3x 140 eur). Údajne, keď si v roku 2024 podám daňové priznanie, tak mi to doplatia. Nerada by som, aby sme o daňový bonus prišli. Manželovi by tie dve deti kľudne vyšli z hrubej mzdy.

Je výhodnejšie, ak budem poberať daňový bonus na všetky 3 deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte viac detí, tak na všetky deti si môžete uplatniť nárok len jeden z Vás. Nemôžete si deti rozdeliť medzi seba v tom istom čase. Iba časť roka si môžete nárokovať na daňový bonus jeden z Vás, časť roka druhý rodič.

Kto má z Vás vyšší príjem, tak u neho je vhodnejšie poberanie DB na všetky deti. Môžete to byť aj vy. Na čiastkový základ dane druhého rodiča by ste prihliadli až pri podávaní Daňového priznania za rok 2023 a tam by sa to vysporiadalo.

S prianím pekného dňa,
Lenka