Je výhodnejšie čerpať alikvotnú časť dovolenky pred samotným nástupom do zamestnania?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila o tom, čo je pre mňa výhodnejšie.

Je lepšie pri nástupe do zamestnania po rodičovskej dovolenke čerpať alikvotnú časť dovolenky pred samotným nástupom do zamestnania?

Alebo je lepšie si ju ponechať počas roka ako rezervu, ak by dieťa ochorelo?

Je výška vyplatenej dovolenky vyššia v čase pred nástupom do zamestnania alebo počas zamestnania?

V čase mojej RD som aj poberala asi 8 mesiacov PN. Predpokladám, že ak budem čerpať dovolenku pred samotným nástupom do práce, tak jej výška bude nižšia ako keby som si ju odložila a čerpala ju až počas nástupu do zamestnania. To bude v 5/2023.

Môže ma zamestnávateľ nútiť vyčerpať si nejakú časť z dovolenky, ktorú mám aktuálne pred samotným nástupom do práce?

Pracovný pomer trvá 8 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

§113 Zákonníka práce
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Ak si ju budete čerpať hneď po skončení RD, alebo v rozhodujúcom období by ste neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, použije sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.

Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli. V prípade, že by vypočítaný pravdepodobný hodinový zárobok bol nižší ako minimálna hodinová mzda, zamestnávateľ má povinnosť zvýšiť pravdepodobný priemer na sumu zodpovedajúcu minimálnej mzde.

S prianím pekného dňa,
Lenka