Kedy mám ukončiť pracovný pomer, aby mi vyšla maximálna podpora v nezamestnanosti?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

24.2.2024 (sobota) má dcérka 3 roky.

Kedy mám ukončiť pracovný pomer, aby mi vyšla maximálna podpora v nezamestnanosti?

Bol by postup - RD ukončiť k 22.2.2024, 23.2.2024 čerpať dovolenku a zároveň k tomuto dňu ukončiť pracovný pomer správny?

Zvyšná dovolenka 26 dní. Počas RD žiaden iný príjem.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ zamestnávateľ s tým bude súhlasiť, tak je možné postupovať ako uvádzate.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných dní dovolenky a prípadne preplatenej nevyčerpanej dovolenky, ak by s uvedeným zamestnávateľ súhlasil. Zároveň by sa Vám aktivovalo nemocenské poistenie po RD. Mohlo by sa Vám to zísť ak plánujete ďalšie tehotenstvo.

Maximálny VZ sa môže krátiť, nakoľko neodpracujete resp. nebudete čerpať dovolenku celý mesiac a časť z neho budete aj na RD. Či vyjde maximálna podpora, k tomu sa nevyjadrím. Môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol za tie čerpané a preplatené dni dovolenky s prihliadnutím na krátenie maximálneho VZ.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka