Kedy podať žiadosť o otcovské a materské?

Zodpovedané
8. jan 2023

Dobrý deň,

keďže má sociálna poisťovňa na vyjadrenie k žiadosti až 60 dní, tak neviem, kedy je vhodné, aby otec podal žiadosť o otcovské a kedy aj žiadosť o jeho materské.

Musí otec podať žiadosti o otcovské a materské 60 dní pred termínom pôrodu, ak chce využiť otcovské odo dňa narodenia dieťaťa?

Ak má dieťa 3 roky v novembri 2023, a aby otec stihol využiť materskú a stihli to schváliť, treba podať žiadosť najneskôr v marci?

Ďakujem

Dobrý deň,

otec dieťaťa by mal začať poberať materské najneskôr 28 týždňov pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa. Najneskôr by mal otec požiadať o materské, ak bude mať dieťa maximálne 2 roky a 5 mesiacov.

O otcovské otec môže požiadať od narodenia dieťaťa do šiestich týždňov po narodení dieťaťa.

Aj keď majú 60 dní na odpoveď, nárok na materské bude od dátumu uvedeného na žiadosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka