Má byť moja dovolenka krátená, keď som bola PN a dostala výpoveď z nadbytočnosti?

Zodpovedané
8. apr 2024

Dobrý deň,

vo firme pracujem už viac ako 2 roky. Skoro 3 mesiace som bola PN (do konca februára). Po návrate z PN som dostala výpoveď z nadbytočnosti. Pracujem do konca mája.

Ako je to s dovolenkou?

V kancelárii mi povedali, že ju budem mať krátenú, lebo som neodrobila január a február. Lenže PN bola ani nie 90 dní, teda dovolenku by som nemala mať krátenú.

Má na to vplyv výpoveď?

Nemala by som mať nárok na dovolenku za 5 mesiacov, keď robím do konca mája?

Ako sa nedať obrať o dovolenku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ odpracujete celý marec, apríl a máj t.j. 62 pracovných dní = viac ako 60 pracovných dní, máte nárok na pomernú časť dovolenku 5 mesiacov.

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú. Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Môžete dať podnet na Inšpektorát práce:
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka