Má manžel pracujúci na Dohodu o vykonaní práce nárok na daňový bonus?

Zodpovedané
24. mar 2023

Dobrý deň,

manželovi sľúbili daňový bonus na dieťa pri práci na dohodu. Keď mu prišla výplatná páska, tak nám oznámili, že nemá nárok.

Má podľa Vás manžel pri práci na Dohodu o vykonaní práce nárok na daňový bonus na dieťa?

Vieme im preukázať zákon, ktorý to umožňuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

§33 Daňový bonus Zákona o dani z príjmov
1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 § 6 ods. 1 a 2, si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, 57) pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.

§5 Príjmy zo závislej činnosti
1) Príjmami zo závislej činnosti sú:
a) Príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu.

Iným pracovnoprávnym vzťahom sú dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru:

  • dohody o vykonaní práce -§ 226
  • dohody o brigádnickej práci študentov - § 227 -228
  • dohody o pracovnej činnosti - § 228a

Nech sa darí

S prianím pekného dňa,
Lenka