Môžem dobropis zúčtovať?

Zodpovedané
15. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom postupu pri vystavovaní dobropisu v rámci tuzemska, odberateľovi /právnickej osobe/, ktorý má záujem odstúpiť od zmluvy. My mu chceme v tomto vyhovieť, i keď právny nárok nemá. Jedná sa o čiastočné zrušenie dodávky. Pôvodné dodanie tovaru na základe zál. faktúry bolo prevzaté a vyúčtované.

Môžem dobropis zúčtovať?

Na rovnaké účty ako faktúru, t.j. 311/604, 311/343 len mínusom. Niekde som sa dočítala, že s dobropisom musia obe strany písomne súhlasiť pokiaľ ide o právnické osoby.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete. Dobropis sa vystavuje v prípade, ak je potrebné opraviť pôvodnú faktúru. Vystavuje sa aj pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby.

Dobropis nie je nutné vyhotoviť, ak by sa znížila cenu tovaru alebo služby za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

S prianím pekného dňa,
Lenka