Môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka, keď som bola celý rok 2022 na materskej a rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

celý minulý rok som bola na materskej a rodičovskej dovolenke, teda som nemala príjem zo závislej činnosti. V mesiaci máj 2022 mi bola vyplatená odmena ešte za rok 2021, ktorá sa vždy všetkým zamestnancom vypláca až v nasledujúcom roku. Zamestnávateľ z tejto odmeny aj zrazil a odviedol daň.

Ďalej prenajímam byt, preto budem podávať daňové priznanie.

Môžem si uplatniť základnú nezdaniteľnú časť na daňovníka, aj keď som bola celý rok 2022 na materskej a rodičovskej dovolenke?

Ďakujem

Dobrý deň,

uplatňujete si celú výšku nezdaniteľnej časti na daňovníka, aj keď ste mali zo zamestnania vyplatenú len odmenu.

Ale na prenájom sa nezdaniteľná časť nepoužije, nakoľko ide o pasívny príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka