Nepokazí mi PN moju vysokú materskú?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

som tehotná a platím si vysoké odvody, aby som mala dobrú materskú. Nástup na MD by som mala mať 25. apríla 2024. Termín pôrodu 6.6.2024. Rozmýšľam ísť na PN od 1. apríla do toho 25. apríla (nástupu na materskú).

Keď budem na PN nemusím posielať peniaze do sociálky za tých 24 dní?

Nepokazí mi PN moju vysokú materskú?

DNP si platím od 9. októbra, čiže do konca marca 2024 budem mať zaplatených 175 dní DNP. Potrebujem 182 dní.

Platí, že ak nastúpim na PN, tak DNP plynie ďalej a 7, apríla 2024 už bude tých 182 dní?

270 dní by som mala mať splnených.

Január 2023 - DNP - 16 dní.
Dohoda o pracovnej činnosti 06. júl 2023 - 3. október 2023 - 90 dní.

DNP po zistení tehotenstva od 9. októbra 2023 stále trvá a do konca marca 2024 to bude 175 dní.

16 + 90 + 175 = 281 dní.

Počíta sa tam aj dohoda o pracovnej činnosti?

Bude v poriadku ak od 1.apríla 2024 nastúpim na PN?

Tak, aby sa mi nič nepokazilo a neplatila som vysoké peniaze kopu mesiacov zbytočne.

Alebo mám ísť pre istotu na PN až 8. apríla 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ požiadate o PN z DNP, tak je potrebné mať k podaniu žiadosti o PN 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Ak by ste mali nárok na PN, PN Vám neovplyvní materské, počas PN neplatíte odvody, a ak DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov, bude materské počítané z Vami zvoleného VZ.

Ak sa jednalo o dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením), tak dni počas jej trvania sa započítajú.

S prianím pekného dňa,
Lenka