Neprídem o nárok na dávku, keď odpracujem 2 - 5 dní?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom nároku na dávku v nezamestnanosti a následne nároku na materské. V máji mi končí RD. Nastúpim cca 2 - 5 dní pred ukončením RD (dovŕšením 3 rokov dieťaťa) do práce, no potom sa dohodneme na výpovedi. Zamestnávateľ pre mňa nemá prácu. Len odovzdám agendu.

Z čoho sa mi bude rátať dávka v nezamestnanosti?

Neprídem o nárok na túto dávku, ak odpracujem 2 - 5 dní?

Keď mi vychádza ukončenie TPP v piatok, zaeviduje ma úrad práce spätne od soboty, keď sa prídem hneď v pondelok nahlásiť?

Snažíme sa o bábätko, budem mať nárok na materské a tehotenské ak po ukončení RD idem na úrad práce?

Z čoho by sa mi vyrátalo?

Zamestnaná som už 8 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak si podáte žiadosť o zaradenie do 10 kalendárnych dní po ukončení pracovného pomeru, budete zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie nasledujúcim dňom po skončení pracovného pomeru.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Toto by ste mali splniť. Uvádzate, že sa ukončí pracovný pomer po RD.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných pár dní dovolenky a odstupného.Takto sa môže navýšiť dávka v nezamestnanosti. Môže sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

Tým, že po skončení RD odpracujete pár dní, aktivujete si nemocenské poistenie a obdobie na RD sa Vám môže započítať do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, budete mať nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty.

Pokiaľ požiadate tehotenské aj materské ešte počas roka 2024 príp. aj v 2025 z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie by mal byť rok 2023. Pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a skončil by v roku 2024. Preto by zo SP mali kontaktovať zamestnávateľa ohľadom určenia pravdepodobného VZ, ak ste v roku 2023 nemali zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka