Od začiatku januára som na úrade práce, no otehotnela som. Budem mať nárok na materské?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

od apríla 2022 do septembra 2023 som bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Následne od skončenia pracovného pomeru do januára 2024 som bola evidovaná ako samoplatca a od začiatku januára som na úrade práce, no otehotnela som.

Budem mať nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste do 9/2023 pracovali (neboli napr. na rodičovskej dovolenke), tak budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty, nakoľko ste otehotneli do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru).

Samoplatiteľom ste boli v zdravotnej poisťovni alebo ste sa registrovali aj ako dobrovoľne poistená osoba v Sociálnej poisťovni. Podľa toho sa vypočíta aj výška materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka