Ovplyvní dobrovoľná nezamestnanosť výšku vymeriavacieho základu?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobry deň,

rada by som sa spýtala, že ako sa mi bude vypočítavať dávka v nezamestnanosti. Zamestnaná som bola od 1.1.2017 do 30.6.2023. Počas obdobia 1.1.2017 do 09/2021 som mala mzdu 900 EUR brutto. Od 10/2021 do 30.6.2023 som mala mzdy 2200 EUR brutto.

Od 5/2020 som isla na materskú s prvým dieťaťom VZ bol zo mzdy 900 EUR a od 2/2022 som išla na materskú s druhým dieťaťom. VZ bol zo mzdy 2200 EUR. Do práce som sa vrátila k 15.6.2023. Bola mi vyplatená nevyčerpaná dovolenka. A následne sme ukončili pracovný pomer dohodou k 30.6.2023. Vymeriavací základ na vyplatenie dovolenky bol kombinobany z dvoch VZ podľa období, kedy mi vznikla riadna dovolenka.

Od 1.7.2023 do súčasnosti som na PN, kde sa mi výška PN vypočítavala z posledného VZ 2200 EUR. Od 1.7.2024 mi končí podporné obdobie. A mám dve možnosti. Buď sa prihlásim na úrade práce ako nezamestnaná a budem žiadať o dávku v nezamestnanosti, alebo budem pokračovať na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trvá s druhým dieťaťom do 4.4.2025 a prihlásim sa na úrad práce až po skončení rodičovskej.

Ako mi bude vypočítavaná dávka v nezamestnanosti v oboch prípadoch?

Bude vymeriavací základ na dávku v nezamestnanosti rovnaký alebo iný?

Ovplyvnilo by výšku vymeriavacieho základu dobrovoľnosť v nezamestnaní (samoplatca zdravotného poistenia) na nejaké obdobie 2 - 3 mesiace v oboch prípadoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Čiže z príjmu za posledné dva roky keď požiadate o dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. dohodnuté čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke.

Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej dovolenky a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Nakoľko sa mohol krátiť maximálny vymeriavací základ, je potrebné, aby ste si pozreli na výplatnej páske, z akého vymeriavecieho základu Vám odviedli odvod na poistenie v nezamestnanosti za koľko dní v 6/2023. Uvedené platí, ak ste počas RD nemali žiadny iný zdaniteľný príjem a stihnete sa zaregistrovať do dvoch rokov od ukončenia pracovného pomeru. Na rodičovskej dovolenke už nie ste, pracovný pomer už skončil, iba poberáte rodičovský príspevok.

Vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti ovplyvňujú poistenia do Sociálnej poisťovni = poistenie v nezamestnanosti a nie zdravotné poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka