Ovplyvní moja práca na dohodu podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

mám platnú zmluvu na TPP, momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcem ísť pracovať k inému zamestnávateľovi na dohodu.

Ako je to po rodičovskej dovolenke, ak by som prestala pracovať u oboch a išla na úrad práce?

Z ktorej zmluvy by mi bola vypočítaná podpora?

Bolo by to z dohody alebo z TPP?

Ovplyvní práca na dohodu podporu v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

dohoda môže ovplyvniť výšku dávky v nezamestnanosti.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak v rozhodujúcom období ste mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (boli ste na RD do troch rokov dieťaťa), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Záleži koľko ste zarábali pred materskou.

Ak by ste mali popri tom spomínanú dohodu, tak najprv sa určí vymeriavací základ z dohody. Ak bude nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka