Patrím pod Zbor väzenskej a justičnej stráže. Ako sa mi vypočíta rozhodujúce obdobie?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

prosím o pomoc s určením rozhodujúceho obdobia pre výpočet výšky materskej dávky. Plánovaný dátum pôrodu je 4.10.2024.

Od roku 01.07.2022 som bola zamestnaná u 1 zamestnávateľa do 31.12.2023, celý čas nemocensky poistená.

Od 01.01.2024 som zamestnaná v ZVJS (čiže odvody z výplat už nejdú do Sociálnej poisťovne, ale do iného systému - výsluhového zabezpečenia policajtov). Pravdepodobne mi zo súčasného zamestnania aj tak nestihne vyjsť nárok na materské.

Aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet výšky materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre policajtky, colníčky, vojačky platí Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a zároveň aj Zákon o sociálnom poistení.

Podľa zákona č. 328/2002 Z. z. má policajtka nárok na materské vo výške 100 % čistého služobného platu, ale zároveň najviac vo výške 75 % z maximálneho možného denného vymeriavacieho základu podľa Zákona o sociálnom poistení. Uplatníte si materské zo súčasného zamestnania.

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-328
Pozrite si celý § 10 materské a § 12 Spoločné ustanovenia pre nemocenské zabezpečenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka