Počíta sa dôchodok spolu s I. a II. pilierom?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

moja 57-ročná mama by chcela ísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Viem, že sa tam odpočítava 0,3% za každý mesiac, ktoré jej do dôchodku chýbajú a poberá aj čiastočný invalidný dôchodok.

Spočítava sa v tomto prípade dôchodok s I.a II. pilierom?

Alebo jej musí vyjsť minimálny dôchodok iba z I. piliera?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podmienkou poberania predčasného starobného dôchodku z II. piliera je, že predčasný starobný dôchodok z I. piliera alebo v úhrne s predčasným starobným dôchodkom z II. piliera je v sume vyššej ako 1,6 násobok sumy životného minima.
Informujte sa na pobočke Sociálnej poisťovne.
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/dochod...

S prianím pekného dňa,
Lenka