Potrebujem živnosť, keď chcem vyrábať pracovné listy pre mentálne postihnuté deti?

Zodpovedané
24. sep 2023

Dobrý deň,

som matka na opatrovateľskom príspevku, starám sa o mentálne postihnutého syna. Keďže veľa času trávim tým, aby sa môj syn mentálne vyvíjal a finančne to nie je jednoduché, začala som si ja sama vyrábať pre syna pracovné listy, ktoré používame na učenie. A tak ma napadlo, že by som začala vyrábať takéto pracovné zošity pre aj ďalšie deti, ktoré sú mentálne na takej úrovni. Keďže výroba je časovo veľmi náročná, nechcem to robiť v nejakom veľkom množstve. Možno sa mi podarí urobiť jeden - dva zošity za mesiac. A ani to neviem či sa to iným bude páčiť.

Je potrebné na takúto prácu živnosť?

Musím za to odvádzať daň?

Bude to hlavne pre rodiny, ktoré nie sú na tom finančne tiež dobre. Nejde mi ani tak o zárobok ako skôr o pomoc druhým rodinám.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj výrobcovia hand made by mali mať živnosť, hlavne ak sa tomu venujú pravidelne.

Príjmy z príležitostných činností sa nezdaňujú do výšky 500 eur (podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov). Príjmom z príležitostnej činnosti je iba taký príjem, ktorý plynie fyzickej osobe bez zmluvne dohodnutých podmienok a či vyplácajúci daňovník nie je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6.

Prikladám aj link, kde Finančná správa zverejnila dostupný materiál.
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novi...

Citujem z nej:
Fyzickej osobe plynie príjem z príležitostnej činnosti vtedy, ak sa sama rozhodne vykonať určitú činnosť, a to bez zmluvne dohodnutej povinnosti, ktorú by jej určila, alebo prikázala iná osoba. Je to napr. príjem z príležitostnej činnosti ako je zber lesných plodov, odvoz nepotrebného papiera do zberných surovín, pokosenie trávy susedovi a pod.

Ak by Vaša činnosť bola opakovaná, aj keď nepravidelná, už by sa nejednalo o príležitostný príjem, už by bola vhodná živnosť. Daň by Vám možno ani nevznikla, ak by nebol vysoký príjem.

Výška opatrovateľského príspevku sa znižuje o sumu, o ktorú príjem opatrovaného presahuje dvojnásobok životného minima.

Ak je opatrovaným nezaopatrené dieťa, peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem opatrovaného prevyšuje trojnásobok sumy životného minima. Uvedené neplatí (príspevok sa nekráti), ak opatrovateľ poberá plný invalidný, starobný alebo predčasný starobný dôchodok.

S prianím pekného dňa,
Lenka