Prechádzam z TPP na SZČO a v priebehu roka 2025 plánujem ísť na materskú. Ako postupovať?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

aktuálne som od 2018 na TPP. Konateľ sa rozhodol, že z TPP prejdem na SZČO. Predpokladám, že do konca mája budem na TPP a od 01.06.2024 pôjdem na SZČO.

Ako je to pre mňa čo najvýhodnejšie urobiť, aby som v prípade, že budem budúci rok na materskej poberala čo najvyššiu materskú?

Dá sa s ním dohodnúť, tak by som potrebovala nejaký relevantný dôvod.

Ak sa počíta materské z predošlého roku a čerpala by som materskú iba z TPP (tých 5 mesiacov) a nie so SZČO, pri čistej mzde 720,72 EUR/nerátam do toho príspevok na stravu)

Ďakujem

Dobrý deň,

za SZČO nebudete osobou povinnou platiť sociálne (ani nemocenské) poistenie. Ak by ste chceli mať vyššiu materskú, museli by ste sa dobrovoľne poistiť a platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z vyššej čiastky. Ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Je možná ešte varianta, že minimálne DNP budete platiť napr. 3 mesiace, odhlásite sa z tohto DNP a po krátkej pauze (deň - dva, mesiac, podľa otehotnenia) sa nanovo prihlásite na DNP s Vami určeným vymeriavacím základom, ktoré už ale musí trvať 26 týždňov, ale s tým, aby ste mali 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

Ak by ste nezaregistrovali na DNP, otehotneli do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru), potom by ste mali nárok na materské z ochrannej lehoty.

Ak by ste nastúpili na materskú v roku 2025 z ochrannej lehoty, vymeriavací základ by ste mali celý rok 2023, a to z dôvodu, že pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2023 ale skončil v priebehu roka 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka